[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Aleksandra Syta Wydział:Weterynaria Godzina:17-20 47.Wyznaczanie równoważnika chemicznego miedzi za pomocą elektrolizy 1.Cel. Celem mojego ćwiczenia jest wyznaczenie równoważnika chemicznego za pomocą elektrolizy, jak i również zapoznanie się ze zjawiskami zachodzącymi podczas przepływu prądu przez elektrolity. 2.Wprowadzenie. Wodne roztwory kwasów, zasad i soli ulegają dysocjacji elektrolitycznej polegające na rozpadzie drobin na jony dodatnie- kationy (metale, wodór) i jony ujemne- aniony (reszty kwasowe, grupa wodorotlenowa). Jony te mogą przewodzić prąd elektryczny. Prąd w elektrolitach to przepływ dużych jonów, a nie elektronów, jak w prądzie przepływającym przez metalach. Dlatego też opór właściwy elektrolitów jest znacznie większy niż metali. Elektrolity zachowują się jak przewodniki, podlegają prawu Ohma i ich opór wzrasta w taki sam sposób jak metali zależy od temperatury, wzrasta wraz z temperaturą. Zjawiska zachodzące przy przepływie prądu przez elektrolit nazywamy elektrolizą. Opisują ją prawa Faradaya. I prawo elektrolizy Faradaya mówi, że masa substancji wydzielonej na elektrodzie podczas elektrolizy jest proporcjonalna do ładunku elektrycznego, który przepłynął przez elektrolit. 2 (1) m = k ∙q gdzie: q-ładuek, jaki przepłynął przez elektrolit; k- równoważnik elektrochemiczny (jest liczbowo równy masie substancji wydzielającej się na elektrodzie przy przechodzeniu przez elektrolit ładunku 1C); m- masa substancji wydzielonej na elektrolizie Ponieważ q = It to masa jest proporcjonalna do natężenia prądu i czasu jego przepływu więc otrzymujemy następujący wzór: m = k ∙ I ∙ t gdzie: I- natężenie prądu; t- czas tego przepływu; k- równoważnik elektrochemiczny. Współczynnik k zwany równoważnikiem elektrochemicznym. Jest równy masie substancji wydzielającej się na elektrodzie podczas przepływu przez elektrolit 1 C (kulomba) II prawo elektrolizy Faradaya stwierdza, że równoważnik elektrochemiczny pierwiastków wydzielających się na elektrodach podczas elektrolizy są wprost proporcjonalne do równoważników chemicznych R.
(2) gdzie: F- stała Faradaya równa 96500 C*mol-1; R- równoważnik chemiczny (gramorównoważnik). Równoważnikiem chemicznym nazywamy liczbę gramów pierwiastkach, która jest równa stosunkowi jego masy atomowej do wartościowości. Z zależności (1) i (2) wynika, przepływ takiego samego ładunku przez dwa elektrolity spowoduje wydzielanie się na elektrodach substancji, których masy są wprost proporcjonalne do ich równoważników chemicznych:
(3) Wyznaczanie równoważnika chemicznego miedzi. Do przeprowadzenia doświadczenia wykorzystujemy dwa woltametry połączone szeregowo-miedziowy oraz wodorotlenowy. Połączenie to przedstawia rysunek1. Rysunek 1: K-katoda, A-anoda, M-woltametr, W-woltametr wodorowy, Z-zasilacz prądu stałego W woltametrze miedziowym elektrody miedziane zanurzone są w roztworze CuSO4 , a woltametr wodorotlenowy zbudowany jest z wanny z roztworem kwasu siarkowego oraz dwóch kalibrowanych cylindrów, całkowicie napełnionych tym samym roztworem H2SO4, i umieszczonych do góry dnem w wannie. Do cylindrów doprowadzone są dwie elektrody niklowe. W czasie elektrolizy na katodzie woltametru miedziowego osadza się miedź, natomiast na katodzie woltametru wodorotlenowego wydziela się wodór, który zbiera się w cylindrze na roztworem. Na anodzie woltametru wodorotlenowego wydziela się tlen, który również zbiera się w cylindrze. Aby wyznaczyć równoważnik chemiczny miedzi trzeba przekształcić wzór (3)
(4) gdzie: RH- równoważnik chemiczny wodoru równy 1,008g; mCu- masa miedzi; mH- masa wodoru.. Masa wodoru liczymy ze wzoru: i oznaczają objętość i gęstość wodoru w warunkach normalnych, czyli To=273,15K i po=101,3 kPa.. Objętość wyznaczamy z równania stanu gazu doskonałego: (5) gdzie:T, p, V –temperatura, ciśnienie i objętość wydzielonego w doświadczeniu wodoru.; natomiast wartości To i po jak wyżej. Temperatura T jest równa temp. pokojowej, V odczytujemy na cylindrze z wodorem.. Ciśnienie cząstkowe p wodoru trzeba wyliczyć. W cylindrze oprócz wodoru znajduje się również nasycona para wodna, która wywiera ciśnienie cząstkowe pn . Zgodnie z prawem Daltona ciśnienie całkowite nad roztworem jest równe sumie ciśnień p i pn . Suma tych ciśnień i ciśnienia hydrostatycznego słupa cieczy o wysokości h jest równoważona przez ciśnienie atmosferyczne pa Przedstawia to rysunek 2:
p+ pn+q*g*h=pa gdzie: q-gęstość elektrolitu; g- przyspieszenie ziemskie równe 9,81; h-wysokość słupa cieczy; pn-ciśnienie odczytane z tabeli; pa-ciśnienie osmotyczne równe 101,3 kPa. Ciśnienie wodoru liczymy, więc ze wzoru: p = pa – pn – ρ g h Za gęstość elektrolitu przyjmujemy gęstość wody, ponieważ stężenie kwasu siarkowego jest bardzo małe. 3.Wykonanie ćwiczenia: ü Najpierw należy wyczyścić dokładnie papierem ściernym obie strony katody miedziowej, spłukać strumieniem wody i wysuszyć dokładnie za pomocą suszarki. ü Po wyczyszczeniu ważymy katodę na wadze elektrycznej z dokładnością do 10mg. ü Oba cylindry napełniamy całkowicie roztworem H2SO4, zamykamy kartką papieru i odwracamy do góry dnem i wkładamy do wanny wypełnionej takim samym roztworem. ü Do każdego cylindra wsuwamy elektrodę i przymocowujemy do obwodu. ü Łączę obwód według rys.1 i podłączam do prądu. ü Po wydzieleniu się ok. 100 cm3 wodoru wyłączam napięcie. ü Odczytuję obj. wydzielonego wodoru i mierzę wysokość słupka elektrolitu wzgłędem poziomu cieczy. ü Wyjmuję katodę miedziową, spłukuję wodą i po wysuszeniu ważę. ü Obliczam masę wydzielonej miedzi i masę wydzielonego wodoru. ü Obliczam wartość równoważnika chemicznego miedzi. WNIOSKI: Wartość wyznaczonego równoważnika chemicznego różni się od wartości tablicowej. Różnica tych wartości prawdopodobnie mogła wyniknąć z warunków doświadczalnych. Wpływ na wynik mogły mieć: - niedokładne zważenie katody miedzianej - niedokładne odczytanie objętości wydzielonego wodoru - dostanie się do cylindra pęcherzyków powietrza - niedokładny pomiar temperatury i ciśnienia atmosferycznego - zaokrąglanie wyników podczas obliczeń - fakt, że stosunek objętości wydzielonego wodoru do objętości wydzielonego tlenu nie wynosiła 2:1
[ Pobierz całość w formacie PDF ] zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plhot-wife.htw.pl
|